vgf & hkl
A számtalan online megjelenés között messze a legérdekesebb, hogy egy légtechnikai szakfolyóirat is beszámol a Pneuma Cosmic projektről.
Víz, Gáz, Fűtéstechnika és Hűtő, Klíma, Légtechnika szaklap
https://www.vgfszaklap.hu/lapszamok/2026/junius/8392-midea-daikin-mta-abb
idézet következik:
Megnyílt a 61. Nemzetközi Velencei Képzőművészeti Biennálé magyar pavilonja, amely Koronczi Endre Pneuma Cosmic (Kozmikus lehelet) című kiállítását mutatja be. A távirati iroda tudósítása szerint a három installációból álló műalkotás egyikét a Magyar Tudományos Akadémia felújításakor kibontott és lecserélt régi légtechnikai rendszer elemeiből állította össze a művész.
A magyar pavilon kiállításának alapja egy fiktív kutatás, amely a világ egészét kitöltő légmozgás megjelenési formáit tárja a közönség elé. A három installációból álló műegyüttes a légáramlás reprezentációjának művészeti lehetőségeit vizsgálja, miközben párhuzamot állít a fizikai jelenség és az anyagtalan szellemi világ közé.
A Pneuma Cosmic empirikus megfigyelésen alapuló, közel 20 évnyi gyűjtés és megfigyelés tárháza, ahol a feladvány a láthatatlan erő vizualizációja. Egy „leheletmúzeumba” lépünk be, amelynek tárgya „a lehelet, a légzés, a pneuma” – mondta Fabényi Julia, a Ludwig Múzeum igazgatója, a biennálé nemzeti biztosa a pavilon megnyitóján.
A tárlat egy konceptualista, ideiglenes alkotásokból felépülő mű, amely felhívja a figyelmet a környezet intuitív megtapasztalásának összetettségére. Ennek részét képezik a 200 éves Magyar Tudományos Akadémia műemléképületének padlózatából kibontott szellőztetőrendszer elemei is.
Aki szeretne további képeket nézegetni a légtechnikai rendszerelemekből megvalósult installációról, a Pneuma Cosmic honlapján talál bő galériát.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán



